W dobie technologicznego rozwoju znakowanie laserowe stali i tworzyw sztucznych zyskuje coraz większą popularność. Dzięki zastosowaniu lasera Fiber proces ten staje się niezwykle precyzyjny, szybki i ekologiczny.

Działanie lasera Fiber

Laser Fiber to rodzaj lasera stałego, który wykorzystuje włókna szklane jako aktywny ośrodek wzmacniający. Działa na zasadzie emisji spontanicznej, co oznacza, że emituje światło o określonej długości fali, które następnie jest wzmacniane przez optyczne włókno szklane. W wyniku tego procesu powstaje wiązka laserowa o wysokiej mocy i precyzji, idealna do znakowania różnorodnych materiałów.

Znakowanie laserowe stali

Stal jest jednym z najczęściej używanych materiałów w przemyśle. Dlatego też istnieje duże zapotrzebowanie na efektywne metody jej znakowania. Laser Fiber sprawdza się doskonale w tej roli, gdyż pozwala na trwałe i czytelne oznaczenie elementów stalowych. Proces ten polega na skierowaniu wiązki laserowej na powierzchnię stali, co powoduje lokalne podgrzewanie i zmianę struktury materiału. W efekcie uzyskuje się trwałe, odporne na ścieranie i korozję znaki, które nie wpływają negatywnie na właściwości mechaniczne stali.

Znakowanie laserowe tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne również są powszechnie stosowane w przemyśle, a ich znakowanie laserowe ma kluczowe znaczenie dla identyfikacji produktów, nadawania numerów seryjnych czy oznaczania logotypów. Laser Fiber pozwala na precyzyjne i trwałe znakowanie tworzyw sztucznych bez uszkodzenia ich struktury.

Zalety zastosowania lasera Fiber

Zastosowanie lasera w znakowaniu stali i tworzyw sztucznych niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to metoda niezwykle precyzyjna, która pozwala na oznaczenie nawet najdrobniejszych detali. Ponadto jest to proces szybki i wydajny, co przekłada się na oszczędność czasu i zasobów. Warto również podkreślić, że znakowanie laserowe jest metodą ekologiczną, gdyż nie wymaga stosowania żadnych chemikaliów czy dodatkowych materiałów.