W dobie postępu technologicznego znakowanie laserowe zyskuje coraz większą popularność. Jako precyzyjna i trwała metoda znakowania, stanowi doskonałe rozwiązanie dla wielu branż. Dowiedz się, jak dokładnie przebiega ten proces.

Zasada działania znakowania laserowego

Znakowanie laserowe to proces, w którym za pomocą wiązki światła laserowego nanoszone są trwałe oznaczenia na powierzchni różnych materiałów. Wiązka laserowa jest skoncentrowanym źródłem światła, które pod wpływem sterowania komputerowego może być precyzyjnie kierowane na wybrany obszar materiału, np. metal, tworzywo sztuczne, opakowania z kartonu czy też szkło. Główną zaletą tej metody jest jej niezwykła precyzja oraz trwałość oznaczeń.

Rodzaje znakowania laserowego

W zależności od rodzaju lasera oraz parametrów jego pracy można wyróżnić kilka metod znakowania laserowego. Każda z nich ma swoje zastosowanie w zależności od rodzaju materiału oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Do najpopularniejszych znakowarek laserowych należą te na bazie lasera włóknowego, CO2 oraz UV.

Znakowarki laserowe na bazie lasera włóknowego są doskonałe do znakowania metali, tworzyw sztucznych oraz ceramiki. Natomiast znakowarki CO2 sprawdzają się przede wszystkim w przypadku materiałów organicznych, takich jak drewno, skóra czy papier. Z kolei znakowarki UV są idealne do oznaczania przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, szkła czy laminatów.

Proces znakowania

Proces znakowania laserowego przebiega pod kontrolą komputera, który steruje ruchami głowicy lasera oraz parametrami jego pracy. W zależności od rodzaju materiału oraz metody znakowania, proces ten może trwać od kilku sekund do kilku minut. Maszyny do znakowania laserowego są używane wszędzie tam, gdzie wymagana jest szybkość i wysoka precyzja.