Nowoczesne metody znakowania metalu pozwalają na precyzyjne i trwałe oznaczanie różnorodnych elementów metalowych. Każda z tych metod ma swoje zalety oraz zastosowania, a wybór odpowiedniej technologii zależy od specyfiki danej aplikacji oraz wymagań stawianych oznaczeniom.

Znakowanie laserowe

Znakowanie laserowe to jedna z najbardziej popularnych i efektywnych metod znakowania metalu. Wykorzystuje ona wiązkę lasera do tworzenia trwałego i precyzyjnego oznaczenia na powierzchni metalu. Technologia ta pozwala na oznaczanie zarówno prostych, jak i skomplikowanych wzorów, a także tekstów czy kodów kreskowych. Znakowanie laserowe ma szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, medycznym czy elektronicznym.

Jedną z głównych zalet znakowania laserowego jest jego nieinwazyjność. W przeciwieństwie do innych metod, takich jak grawerowanie czy frezowanie, laser nie wpływa na strukturę ani właściwości materiału. Ponadto oznaczenia wykonane tą techniką są odporne na ścieranie, korozję czy działanie wysokich temperatur.

Znakowanie laserowe UV

Kolejną nowoczesną metodą znakowania metalu jest technologia UV. Laser UV działa podobnie jak standardowe maszyny do znakowania laserowego. Przy czym różni się on długością fali – 355nm. Znakowarki laserowe UV oferują trwałe i bardziej estetyczne znakowanie.

Znakowanie mikropunktowe

Metoda znakowania mikropunktowego polega na użyciu specjalnej igły, która uderza w powierzchnię metalu z dużą częstotliwością, tworząc tym samym trwałe i czytelne oznaczenia. Znakowanie mikropunktowe jest szczególnie polecane dla elementów o małych rozmiarach oraz w przypadkach, gdy oznaczenia muszą być wykonane w trudno dostępnych miejscach.